МУТИХИ

Заснування села

По міським селянським переказам це село є найстарішим на Іркліївщині. Про землю мутишинську згадується ще у грамоті Олелька Володимировича від 1445 року. Село засноване поруч з Іркліївською фортецею, як військовий козачий "карантин", якому було доручено пильно стежити за кожним помітним рухом на річці Дніпрі і на її правому березі. У другій польській ілюстрації 1622 року вже згадується хутір "Мутишіно". Село засновано на високому пісчаному бугрі, оточеному з трьох боків Дніпровською водою. 

Назва села

Історичниі джерела свідчать, що спочатку село мало назву "Матушино", потім "Мутишіно", а з початку 18 ст. і до початку 19 ст. - "Мотішінці". Остаточна назва села основана на попередніх, - "Мутихи". Існує версія, щол назва виникла від каламутної Дніпровської води.

Першими мешканцями цього села були вартові козаки Іркліївської фортеці.

За "сповідними відомостями" 1740 року в селі було вісім дворів, а в дворах було по дві-три хати, в яких проживало декілька родин. Найдавнішою і найпоширенішою родиною села була родина Лутів. Вона бере свій початок від козака Лута Івана 1650 р.н. Прізвища, розповсюджені в цьому селі: Лут, Ковалець, Литвиненко, Заїка, Чіпенко, Устименко, Нагорний, Бурхацький, Дяченко, Водяник.

Промисловість селян

Мешканці села в більшості були рибалками. Всі свої здобутки вони продавали та міняли в недалекому від села м. Черкаси. Хліборобство, яке було основним джерелом прожитку тодішніх селян, в цьому селі не провадилося з-за заболоченої місцевості і неродючих пісчаних грунтів.Найбільш заможнім був піп Андрій Максимович Грищенко. Він мав власні сінокоси, водяного млина, пасіки, скот. Другою заможньою людиною був козак Іван Овдієнко. Він окрім декількох лісів недалеко від села, ще й мав орну нивку біля річки Золотоношки. В селі були чумаки, які возили волами сіль з Криму та продавали на ярмарках. Крім того, багато селян займалося грабарством. 

Зробити безкоштовний сайт з uCoz -->