Іриней (Орда Харисим Михайлович) (1837-1904)

Преосвященний Іриней (у світі Харисим Михайлович Орда) народився в 1837 році в селі Самовиця Полтавської губернії в родині священника. Закінчив Полтавську Духовну семінарію, а в 1861 році - Київську Духовну Академію. Після закінчення Академії був призначений викладачем в Катеринославську Духовну семінарію. 26 квітня 1864 він був затверджений у ступені магістра богослов'я і переведений до Київської Духовної семінарії, де вів курс Священного Писання. У 1877 році був висвячений в сан ієрея і призначений законовчителем в 3-у Київську гімназію, але одночасно працював в семінарії. З 1880 року - благочинний Києво-Подільських церков. 4 серпня 1883 прийняв чернецтво з ім'ям Іриней і був призначений ректором Київської Духовної семінарії з возведенням у сан архімандрита, а також - головою Київської Єпархіальної училищної ради. У 1888 році в Києво-Печерській Лаврі архімандрит Іриней був хіротонізований на єпископа Уманського, вікарія Київської митрополії. У 1890 році - єпископ Чигиринський, з 1892 року - єпископ Могилевський і Мстиславській, з 1893 року - Тульський і Белевский, з 1896 року - Подільський і Брацлавський, з 1900 року - єпископ Єкатеринбурзький і Ірбітський, з 1902 року - єпископ Орловський і Севський.

У 1898 році єпископ Іриней був обраний почесним членом Казанської Духовної Академії. Його книга «Керівництво до послідовного читання пророчих книг Старого Завіту» була удостоєна Макаріївської премії.

Преосвященний Іриней добре знав стародавні й нові мови, був обдарованим педагогом, письменником і перекладачем. Він редагував журнали «Недільне читання» і «Керівництво для сільських пастирів», де помістив безліч статей, як додаток до журналу «Керівництво для сільських пастирів» він видавав «Бібліографічний листок». За його ініціативою і вказівкам при Єпархіальному училищному раді почав видаватися журнал «Церковно-приходська школа». У Київському академічному журналі преосвященний Іриней вів відділ іноземної бібліографії.

Єпископ Іриней піклувався про відродження церковних братств, про розвиток церковних попечительств, був членом Комісії з організації Товариства ревнителів Православ'я і благочестивого життя. Дбав Владика і про розвиток церковних шкіл, про правильну постановку єпархіальної благодійності і про місіонерську справу. Як любитель і знавець церковного співу влаштовував хори при церквах, а в Кам'янець-Подільському створив особливу Братську школу з курсом церковного співу.

"Преосвященний Іриней, який ознаменував себе багатьма цінними учено-богословськими, літературними і проповідницькими працями, при своїй архіпастирської діяльності переважну увагу звертав на всі центри освіти не тільки духовно-навчальні заклади та церковні школи, а й на міністерські училища, дослідно рукою спрямовуючи широкий потік народної освіти по руслу стародавньої вітчизняної освіти в дусі істин святого Православ'я ". Владика Іриней раптово помер 10 квітня 1904 року.

 

 

 

Зробити безкоштовний сайт з uCoz -->